SCCM 2012 için WSUS Kurulumu ve Software Update Point (SUP) Konfigürasyonu

System Center Coniguration Manager (SCCM) 2012 sunucusuna Windows Server Updates Services 3.0 SP2  (WSUS) Kurulumu ve SCCM üzerinde Software Update Point Role (SUP) eklenmesi konusunda dikkat edilmesi gerekenler bu yazıda anlatılacaktır.

SCCM ile WSUS kurmak ve kullanmak birçok zaman sorunlar çıkarabilmektedir. Eğer problemli bir SUP kurulumunuz varsa, önce SUP rolünü kaldırıp sonrada WSUS’u kaldırmak ve suınucuyu “yeniden başlatmak” tekrar kuruluma başlamadan önce mutlaka yapılmalıdır.

WSUS Kurulumu

 1. Windows Server Update Services 3.0 SP2 paketini 64bit veya 32bit sunucunuz için indiriniz.
 2. Kurulumu başlattıktan sonra veritabanı seçimi için “Use existing database: ” seçimi ile SCCM’in kullandığı veritabanını seçiniz.
 3. Port karışıklığını önlemek için “Create a Windows Server Update Services 3.0 SP2 Web site which will be port 8530” seçimini yaparak kuruluma devam ediniz.
 4. Kurulum sırasında WSUS için sunucunuza uygun olan D:\WSUS gibi bir klasörü seçmenizi öneririm.
 5. Kurulum tamamlandığında “SCCM Configuration Wizard” kesinlikle devam edilmemeli, bu sayfa açıldığında “cancel” ile yapılandırmayı iptal ediniz. WSUS yapılandırması SCCM ile yapılacak.
 6. WSUS kurulumundan sonra KB2720211 ve KB2734608 yamalarını mutlaka uygulayınız ve sonra sunucuyu yeniden başlatınız.
Software Update Point (SUP) Rolünün Eklenmesi
 1. SCCM Config Manager Console çalıştırınız.
 2. “Administration” > “Overview” > “Site Configuration” > “Sites” sayfasını açınız.
 3. “Site” menüsüne sağ tıkla “Add Site System Role” bağlantısını seçiniz.
 4. ilk sayfayı geçebilirsiniz.
 5. “Software Update Point” rolünü seçiniz.
 6. sonra “Allow intranet-only client connections” seçmeniz yeterli.
 7. “Synchronize from Microsoft Update” seçimi ile devam ediniz.
 8. “Do not create WSUS reporting events” seçebilirsiniz.
 9. “Create Custom Schedule” ile yamaların değerlendirme periyodunu belirleyiniz.
 10. “Immediately expire a superseded software update” seçimi önemlidir.
 11. Classification kısmında “Critical Update”, “Definition Updates”, “Security Updates”, “Service Packs”, “Update Rollups”, “Updates” seçimini yapınız.
 12. Products kısmında MUTLAKA bütün seçimleri kaldırınız. Gizli olarak seçili olan alt başlıklarda yer alan tüm yama seçimlerini kaldırınız.
  Önemli: SCCM Windows Update sitesi ile ilk defa senkronize olurken “products” seçili olursa HATA verir, bu nedenle ilk senkronizasyonda sadece yama kategorileri seçilmelidir. İkinci ve sonraki senkronizasyonlardan önce “products” kısmı seçilir, ve hata oluşmaz.
 13. Dil olarak “English” ve “Turkish” seçimi yapılabilir.
 14. Daha sonra senkronizasyonu başlatmak için Software Library” > “Software Updates” > “All Software Updates” üzerinde sağ tıkla “Synchronize Software Updates” seçimi yapılarak ilk senkronizasyon başlatılmış olur.
 15. Senkronizasyonu kontrol etmek için Monitoring sayfasında “Software Update Point Synchronization” sayfasından faydalanabilirsiniz.
 16. Daha sonra Software Update Point Rolü ayarlarından istediğiniz ürünleri “Products” altında seçip tekrar senkronizasyonu başlatmalısınız.
 17. Daha sonra “Automatic Deployment Rules” oluşturarak etki alanınızdaki sunucu ve bilgisayarların yamalarını yapmaya başlayabilirsiniz.